Gdańsk

Kilka faktów na temat Gdańska:

A teraz kilka suchych faktów:

To co zazwyczaj zwiedzamy to Główne Miasto. Mówicie Stare Miasto Gdańsk” albo “Gdańsk Stare Miasto”. Nie, żebym się czepiała, ale po prostu Stare Miasto Gdańska to dzielnica, która nie została odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej (ale jest tam kilka wartych uwagi zabytków, które przetrwały zawieruchy, na przykład ratusz staromiejski w Gdańsku z oryginalną więźbą dachową z końca XVI wieku). Starych dzielnic Gdańska jest więcej , pamiętają one już jednak czasy budowy tak nowoczesnych instalacji jak instalacje kanalizacyjne 😉 Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Osiek i inne.

Jako przewodnik po Gdańsku mogę pokazać Wam też inne dzielnice rozwijającego się przez kolejne wieki miasta. Dzielnice, które przeżywały wzloty i upadki – te wynikające z historii i te wynikające z niefortunnych decyzji włodarzy.Dzielnice, które ulegają ciągłym przeobrażeniom.

Gdańsk Zaspa, wyspa Ołowianka, Wyspa Spichrzów, rozwój nowych dzielnic w obszarze Górnego Tarasu Gdańska (Gdańsk Południe) i inne.

Swoisty kalejdoskop Gdańska 🙂

Możemy też odbyć podróż śladami komuny. Autem z czasów PRL. Taka ciekawostka 🙂 Pokażę Wam miejsca, które do dziś noszą wyraźne ślady socjalistycznego podejścia do własności prywatnej, ikony architektury tamtej epoki, a także miejsca ważne z punktu widzenia wydarzeń historycznych dotyczących tamtej epoki.

Stolica Bursztynu

A! Prawie zapomniałabym wspomnieć, ale to rzecz chyba oczywista. Gdańsk to mekka dla miłośników bursztynu. Niektórzy mówią, że Gdańsk zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu. Bursztyny tu są wszędzie, są im dedykowane nie tylko sklepy z biżuterią, mamy też Muzeum Bursztynu, w kościele św. Brygidy jest wielki ołtarz z bursztynu, a sam bursztyn można znaleźć na plaży. Kiedy i na których plażach - to tajemnica poliszynela, którą mogę się z Wami podzielić.

Zdjęcia